Notices

December 1st, 2022

40th Annual German Lieder Competition Results

Congratulations to all of our voice students who participated in this year’s special 40th year edition of the German Lieder Competition! Our adjudicators Anne Grimm and Benjamin Butterfield praised all of the singers for their efforts and highlighted how courageous it is for someone to be able to come on stage and tell their story through song, in a language that is in some cases completely new and foreign to them.   Our sincere thanks to Anne and Benjamin for adjudicating, to Alex Chen for being our collaborative pianist for the evening, and to Jennifer Turner for all her work organizing and hosting this event.

The results from our adjudicators are as follows:

Junior Division:

1st Place – Eleonora Yeranyan

 

Intermediate Division:

1st Place – Marlo Karakas

2nd Place (tie) – Maisha Klette

2nd Place (tie) – Emily Bai

Senior A Division:

1st Place – Aidan Holt

2nd Place – Katrina McLaughlin

Honourable Mentions – Alyra Minayeva and Leon Fei

 

CONGRATULATIONS!

October 28th, 2022

15th Annual English Song Competition Results

The Voice Department congratulates all students who participated in this year’s 15th Annual Margaret Abbott Memorial English Song Competition! I know that our adjudicators, Sarah Fryer and Timothy Vernon, thoroughly enjoyed the engaging and musical performances and appreciated all the work that each student put into their preparation.

The results from our adjudicators are as follows:

Junior Division:

1st Place – Denisa Vandekerkhove from the studio of Georgina Craig

2nd Place (tie)– April Hill from the studio of Irina Kim

2nd Place (tie) – Quinn Tooby from the studio of Irina Kim

3rd Place – Morgan Vandermolen from the studio of Georgina Craig

Honourable Mention –  Eleonora Yeranyan from the studio of Jennifer Turner

Intermediate Division:

1st Place – Marlo Karakas from the studio of Jennifer Turner

2nd Place – Maisha Klette from the studio of Jennifer Turner

Honourable Mention – Kai Aris from the studio of Jennifer Turner

Senior A Division:

1st Place – Katrina McLaughlin from the studio of Jennifer Turner

2nd Place (tie) – Yanina Kosivanova from the studio of Kiiri Michelsen

2nd Place (tie) – Alexis Meservia from the studio of Maureen Branch

3rd Place – Leon Fei from the studio of Kyron Basu

Honourable Mention – Christina Hilgartner from the studio of Kiiri Michelsen

Senior B Division

1st Place – Eric Olsen from the studio of Kyron Basu

2nd Place – Neil Marcovitz from the studio of Nathan McDonald

 

Congratulations again, and best wishes.  We look forward to seeing you again in one or more of the remaining voice competitions this year.